Слід розрізняти поведінкові та фізичні ознаки стресу у кота, а також ті, що стосуються здоров’я домашньої тварини.
Один із найкращих способів захистити вашу кішку від можливого стресу — спробувати передбачити речі, які можуть спричинити у неї цей стан (наприклад, переїзд до нового дому чи поява в домі нової кішки). Визначивши можливі джерела стресу, ви зможете керувати ситуацією чи середовищем таким чином, щоб зменшити ймовірність страждань вашого кота. Нижче перераховані основні джерела стресу у кішки:
1. Переконайтесь, що у вашого мурчика є все необхідне
Це може здатися очевидним, але якщо у вашої кішки є лоток для туалету, миски з їжею та водою і навіть кігтеточка (дряпка), це допоможе зменшити стрес. Місце, де розташовані ці предмети, також здатні мати дивовижний вплив на рівень стресу котика. Тримайте лотки подалі від місць для їжі та переконайтеся, що ключові ресурси кошеняти не знаходяться в зоні, де багато шуму або людей.
2. Дотримання чистоти в оселі
Гарне емпіричне правило полягає в тому, що регулярне прибирання у котячому туалеті, відсутність великої кількості пилу та бруду в домі, чистота мисок та зон комфорту прямим чином впливають на поведінку та здоров’я кота. Тож не варто ігнорувати фактор охайності, адже котики її полюбляють.
3. Нехай у котика буде більше власного простору
Кішки за природою — поодинокі істоти, тому їм не подобається, коли їх занадто турбують чужинці — це стосується інших домашніх тварин або членів родини. Переконайтеся, що ваш мурко завжди має власний простір, куди можна втекти від хаосу. Це хороший спосіб зменшити його стрес. Ідеальним є тихе, іноді затінкове місце, бажано десь високо. Розташуйте картонну коробку на міцній полиці або спеціальну домівку у кімнаті, можливо навіть декілька таких на одні ділянці або у квартирі.
4. Намагайтеся не чіпати тварину, якщо вона не зацікавлена в контакті з вами
У той час як багатьом котам подобається, коли їх гладять протягом тривалого періоду часу, іншим більше подобається насолоджуватися власною компанією. Деякі коти можуть швидко “сказати” вам, що вони не задоволені чимось, тоді як інші поводяться більш скромно. Звертайте увагу на мову їхнього тіла і завжди майте на увазі, що вони мають свободу відійти від вас, коли забажають.
5. Уникайте зловмисних котів та інших тварин поряд з вашим котиком
Спершу слід зазначити, що зустріч кота на вулиці з будь-якою іншою твариною є потенційно небезпечною через ризики хвороб та травм. Взагалі краще обмежити перебування вашого улюбленця на дворі, особливо якщо він не чіпований та/або не вакцинований. Але якщо виникають ситуації, які пов’язані із зустріччю котика з іншими тваринами, то в деяких випадках їх можна зробити максимально обережними.
Перша порада стосується тих котів, котрі проживають у приватному будинку. Коли ваша кішка відчуває стрес через сусідську кішку, яка увірвалась у її простір, вирішити цю проблему можна, але іноді не одразу. Якщо ви знаєте, кому належить кішка, і у вас хороші стосунки з господарем, можна спробувати дружнє спілкування. Зробіть пропозицію «поділити простір», переконавшись, що коти досліджують вулицю в різний час. В іншому випадку подбайте про те, щоб у вашої кішки було багато ресурсів як у приміщенні, так і на вулиці (наприклад, місця для туалету, підйому, пиття), щоб надати їй усе необхідне на своїй території та потенційно зменшити конкуренцію з іншими місцевими котами. Важливо мати дверці в будинок, куди може отримати доступ лише ваш кіт (наприклад, котячу кришку з мікрочіпом).
Друга порада стосується ситуацій, якщо кота турбують вуличні або дикі тварини. У даному випадку краще обмежити перебування вашого улюбленця на дворі, особливо якщо він не чіпований та/або не вакцинований. Адже є висока вірогідність переносу хвороб від сторонніх тварин, або навіть фізична небезпека.
Один кіт може залюбки спостерігати за стрибаючою білкою на дереві, інший дуже злякається такого видовища. Дикі птахи, великі тварини теж потенційно небезпечні для домашнього кота та можуть його сильно налякати. Тому краще таких “знайомств” уникати.
Третя порада стосується тих кішок, які живуть у квартирі чи будинку з іншими тваринами. Ось тут варто придивитись, чи у кожної тварини є особистий простір, і чи поведінка однієї тварини не викликає стресу в іншої. У деяких випадках є можливим оселити улюбленців у різні кімнати. Якщо у родину приходить нова тварина — варто поступово та правильно знайомити кота з нею. Це може бути довга та кропітка “процедура”, але дружні стосунки з іншими тваринами є запорукою відсутності стресу у кішки.
6. Немає зайвого шуму та метушні
Якщо триває ремонт або ви влаштовуєте вечірку, подумайте про те, щоб створити “безпечну кімнату” для своїх котів, наповнену всім необхідним, щоб ті залишалися щасливими та спокійними. Постарайтеся розташувати цю кімнату в найтихішому місці вашого будинку або квартири, якомога далі від шуму. У випадку непередбачуваних обставин, наприклад, стихійні лиха, військові дії, постійний побутовий або промисловий шум, варто убезпечити членів родини та домашніх улюбленців. Переїзд у більш спокійне місце проживання у даному випадку піде тільки на користь як людям, так і тваринам, що живуть поруч.
7. Зверніться за допомогою до ветеринара або зоопсихолога, який кваліфікується на поведінці котів
Спеціаліст допоможе визначити причину змін у фізичному стані, здоров’ї та поведінці кошеняти, та призначить належне лікування.
8. Змініть власну поведінку та ставлення до кота
Подекуди причиною стресу може бути найближча людина, якщо вона дозволяє собі по відношенню до улюбленця грубощі, агресію, крики, підвищений голос та сварки. Варто розуміти, що усі тваринки на землі потребують уважного та теплого ставлення до себе. Котики теж не виключення — вони люблять, щоб з ними розмовляли ласкаво, пестили їх, обіймали та гладили.
9. Кожен кіт отримує достатньо часу для ігор та розваг
Зробіть усе можливе, щоб усунути стрес від нудьги у вашої кішки, забезпечивши їй багато інтерактивних ігор та розважальних заходів.
10. Використання заспокійливих препаратів
Деяким котам потрібні ліки від тривоги, щоб допомогти їм розірвати коло стресу. Ці засоби мають потенційні побічні ефекти, тому їх потрібно ретельно дозувати. Ваш ветеринар допоможе визначити, чи потрібен такий препарат вашій кішці, і, якщо так, то призначить його. Ніколи не давайте кішці ліки без дозволу ветеринара. Іноді препарати працюють найкраще, якщо використовувати їх протягом короткого періоду часу в поєднанні із спреями для котячих предметів, які мають заспокійливі властивості.
11. Музика заспокоює як людей, так і домашніх тварин
Було доведено, що класична музика розслабляє котів, тому її відтворення вдома може допомогти заспокоїтися. Якщо вам потрібно створити безпечну кімнату, відтворення в ній класичної музики іноді допомагає заспокоїти мурчика.
Кішки — це від природи індивідуалісти, але сучасні домашні коти точно не живуть "самі по собі". Вони сильно залежать від оточення, від зовнішніх впливів та потребують максимуму уваги до себе. Не ігноруйте їх, придивляйтесь уважно до загального стану свого кота або своєї кішки, і завчасно намагайтесь знайти причину стресу та впоратись з ним. Тоді життя улюбленця стане спокійним, врівноваженим та по-котячому щасливим.